Herbata cieszy się niesłabnącą popularnością, a mnogość jej odmian potrafi zadowolić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Suszone liście i pąki pozwalają przyrządzić aromatyczny napar, który nawadnia, rozgrzewa lub chłodzi konsumentów na całym świecie. Wśród rozmaitych gatunków istnieją takie, które cieszą się szczególnym uznaniem. Z całą pewnością należy do nich herbata biała, która uchodzi za szczególnie cenną i luksusową.

Sposób wytwarzania i walory smakowe białej herbaty

To, jaki kolor ostatecznie przyjmie napar jest uzależnione od terminu zbiorów, a także czasu i sposobu suszenia. W przypadku odmiany białej zrywane są liście bardzo młode, posiadające charakterystyczny biały meszek. Suszenie następuje tuż po zerwaniu pąków. Te wszystkie czynniki sprawiają, że biała herbata jest produktem ekskluzywnym, a jej wytwarzanie nie należy do najtańszych. Nie zraża to jednak prawdziwych miłośników tej odmiany, którzy uwielbiają jej subtelny i delikatny smak. Jak przygotować napar, aby w pełni cieszyć się jego walorami zmysłowymi? Listki powinny być zalewane wodą o temperaturze od 80 do 90 stopni Celsjusza, a długość zaparzania wynosi od 2 do 5 minut.

Jak biała herbata wpływa na zdrowie? Najważniejsze właściwości

Wczesny zbiór młodych pąków powoduje, że herbata biała cechuje się wyjątkowo silnymi właściwościami prozdrowotnymi i pozytywnym wpływem na ludzki organizm. Posiada ona znacznie więcej antyoksydantów niż inne typy (zielona, czerwona), a więc jeszcze skuteczniej spowalnia procesy starzenia. Wykazuje działanie antynowotworowe, dobrze wpływa na układ krążenia i reguluje poziom cholesterolu. Powinny po nią sięgać osoby dbające o linię, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczu i stymuluje metabolizm. Zawiera witaminę C, mangan, niacynę, a także działa przeciwzapalnie i pomaga zapobiec powstaniu próchnicy.

Wzmocnienie dla kości, piękniejsza skóra i lepsza koncentracja

Picie białej herbaty jest zbawienne dla kości i stawów, a także wskazane dla osób zagrożonych osteoporozą lub cierpiących na to schorzenie. Napar wzmacnia układ kostny, czyniąc go mniej podatnym na złamania. Ta wyjątkowa odmiana dobrze wpływa na system odpornościowy, wspomaga detoksykację i poprawia kondycję skóry oraz procesy jej regeneracji. Jest szczególnie polecana przy dużym wysiłku intelektualnym, ponieważ doskonale działa na pamięć i stymuluje koncentrację. To dobre remedium na zmęczenie podczas wielogodzinnej nauki czy pracy umysłowej. Codzienne picie białej herbaty przynosi delikatne pobudzenie i prawdziwą ucztę dla zmysłów.

Post Author: Kasia Bielak

You may also like

Kiedy warto pić czerwoną herbatę?

Czerwona herbata (Pu-erh, Oolong, Puszong) nie jedynie wspiera odchudzanie, jednak

Sprawdzone sposoby na gorszy nastrój

Jesienią i zimą dni są znacznie krótsze. Szybciej robi się

Biała herbata – odkryj jej działanie i właściwości!

Biała herbata jest jedną z najbardziej cenionych przez koneserów rodzajem