Niektórzy ludzie zaczynają od niej dzień, inni relaksują się przy niej wieczorem. Aromatyczny napar doskonale rozgrzewa, jest idealny na nadchodzące chłodne wieczory i poranki. Mowa oczywiście o herbacie. Do wyboru mamy różne herbaty: zielone i czarne, aromatyzowane i klasyczne, liściaste i ekspresowe… No właśnie, którą herbatę wybrać? Czy herbata sypana różni się czymś od herbaty w torebkach?

Herbata ekspresowa

Jak sama nazwa wskazuje, jest to herbata, którą parzy się szybko i wygodnie. Wiele osób często sięga po nią ze względu na czas, gdyż zamknięta w torebkach herbata nie wymaga odcedzania suszu. Na rynku pojawiają się herbaty ekspresowe w całych listkach, jednak najczęściej w torebkach znajduje się sproszkowana lub bardzo mocno rozdrobniona herbata (https://www.czasnaherbate.net/herbaty-c-2.html). Z tego powodu jest tańsza i łatwiej dostępna niż herbata sypana – można spotkać ją w każdym sklepie spożywczym. 

Herbata liściasta

Jest to herbata zamknięta w pudełku lub woreczku, najczęściej w formie całych bądź łamanych listków krzewu herbacianego. Herbata sypana wymaga więcej zachodu w przygotowaniu niż ekspresowa. Do jej zaparzenia najlepiej użyć specjalnych zaparzaczy lub dzbanków, opcjonalnie można przecedzić napar na sitku. 

Czym się różni herbata w torebkach od herbaty liściastej?

Oprócz sposobu przygotowania i ceny, herbaty te mogą znacznie różnić się jakością. Herbata ekspresowa często produkowana jest z produktu gorszej jakości: sproszkowanych liści, mieszanek czy odsiewów. Zazwyczaj herbata w listkach jest o wiele lepsza pod względem jakości i właściwości odżywczych, a także pod względem smaku: zaparzając listki herbaty mozna liczyć na cały wachlarz aromatów. Są też różne sposoby parzenia herbaty sypanej, które pozwalają na uzyskanie innych aromatów – przy herbacie ekspresowej nie ma zbyt dużego pola do popisu w tej kwestii, gdyż przez ograniczenie miejsca listki nie mogą się do końca rozwinąć, przez co nie uwalniają tak dużej ilości olejków eterycznych jak w przypadku herbaty sypanej.

Nie można z góry założyć, że każda herbata sypana jest lepsza od każdej ekspresowej. Zarówno jedna jak i druga mogą smakować i wpływać pozytywnie na samopoczucie. Wszystko leży w gestii konsumenta – co komu bardziej smakuje.

Czasnaherbate

Post Author: Kasia Bielak

You may also like

Biała herbata – arystokratka wśród herbacianych naparów

Herbata cieszy się niesłabnącą popularnością, a mnogość jej odmian potrafi

Kiedy warto pić czerwoną herbatę?

Czerwona herbata (Pu-erh, Oolong, Puszong) nie jedynie wspiera odchudzanie, jednak

Sprawdzone sposoby na gorszy nastrój

Jesienią i zimą dni są znacznie krótsze. Szybciej robi się