Obecnie coraz więcej osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Jak można zauważyć, w ostatnich latach rośnie liczba małych kawiarenek bądź stoisk, które w swej ofercie posiadają głównie kawę. Jednak, jak wykazują badania to herbata jest napojem pitym chętniej i częściej. Ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się, co tak naprawdę ma lepszy wpływ na nasz organizm? 

Właściwości kawy

Kawa swą popularność zyskała niewątpliwie dzięki właściwościom pobudzającym. I rzeczywiście, coś w tym jest, ponieważ niektóre związki w niej zawarte mogłyby zostać wykorzystane w leczeniu bezsenności. Dodatkowo picie tego napoju może przyczynić się do redukcji chorób serca czy Alzheimera, gdyż poprawia pamięć krótkotrwałą. Jak się również okazuje kawa (https://www.czasnaherbate.net/kawy-c-16.html) może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2. oraz chroni wątrobę przed marskością. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste jej picie podnosi poziom cholesterolu, a nawet może zmniejszyć przepływ krwi do serca. Poza tym, każdy kawosz zgodzi się z tym, że kawa przebarwia szkliwo. Dbając jednak o higienę jamy ustnej, może skutecznie zapobiec nieestetycznym plamom na zębach.

Właściwości herbaty

Herbata wykazuje podobne działanie, ponieważ – tak jak kawa – może chronić przed chorobami serca oraz zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 1. Ponadto, okazuje się pomocna w eliminacji stresu oraz wzmacnia szkliwo zębów. Picie białej herbaty korzystnie wpływa na wagę i utrzymanie sylwetki, gdyż hamuje ona wzrost nowych komórek tłuszczowych. Zawiera bowiem najmniej kofeiny z dostępnych na rynku herbat. Prawie jednakowe właściwości ma zielona herbata, która sprzyja utlenianiu tłuszczu. Niestety, herbata może zawierać w swoim składzie pestycydy. Pomimo, iż zawiera ona o połowę mniej kofeiny niż kawa parzona, pijąc ją w nadmiarze można zauważyć wzrost ciśnienia tętniczego.

Podsumowując, zarówno kawa, jak i herbata mają swoje plusy i minusy. Spożywanie tych napojów uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, że pite z głową i umiarem nie zaszkodzą nam w żaden sposób, a jak się okazuje mogą nawet pomóc. 

Czasnaherbate 

Post Author: Kasia Bielak